• ...

E-recepty. Od kiedy?

E-recepty coraz bliżej - pilotaż elektronicznych recept

Ponad dwa miesiące temu została wystawiona pierwsza e-recepta. Aktualnie e-recepty  są wdrażane w ramach programu pilotażowego w Siedlcach i w Skierniewicach. Planowane jest sukcesywne przyłączanie do projektu kolejnych miast m.in. Polanicy Zdroju, Krynicy Górskiej i Pleszewa. Pod koniec tego roku e-receptę będzie można zrealizować w każdej aptece, a od 2020 roku e-recepty mają obowiązywać w całej Polsce.

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że e-recepty okażą się bardziej praktyczne od tradycyjnych. Nie zniszczą się, nie zgubią i będą bardziej czytelne. Położyć mają kres problemom z wykupieniem leków z powodu braku pieczątki, albo podpisu lekarza na recepcie. Pacjent będzie mógł medykamenty ze swojej recepty wykupić w kilku różnych aptekach. Apteki akceptujące e-recepty są oznaczone naklejką. Pacjent otrzymuje specjalny kod kreskowy, albo PIN (jeśli ma założony profil zaufany), które w połączeniu z nr PESEL pozwolą mu odebrać leki. Po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta aktywowane na stronie pacjent.gov.pl, pacjent może otrzymać e-receptę na urządzenia mobilne przez  SMS lub e-mail. Przewidziano również możliwość realizowania e-recept przez Internet z dostawą do domu, rozwiązanie to ma stanowić duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych.

E-recepta pozwala na prześledzenie historii przyjmowanych leków, co jest ważne w procesie leczenia. Na Internetowym Koncie Pacjenta zostanie m.in. zapisana informacja o tym czy recepta została zrealizowana. E-recepty w powodzeniem funkcjonują od lat w wielu innych krajach np. w Wielkiej Brytanii i w Szwecji.